KONST / Oljemålningar / Oljemålningar 14052224

nr 1405 2224

Greta Falk-Simon

(1907-2005), Sverige

Oljemålningar, 4 st. Motiv från Göteborg och Viken. Signerade. Olja på duk respektive pannå. Yttermått inklusive ram: 21x30 cm - 27x34 cm

Greta Falk-Simon, svensk bildkonstnär född i Göteborg 1907, död 2005.

Utrop:

1.200 kr

Såld:

800 kr

måndag 21 juni 2021
kl 19:24:27

21/6 17:03:22 1      Vinnande bud

  • Tema
  • 21 jun

Kvinnliga konstnärer

Läs mer om Kvinnliga konstnärer

Greta Falk-Simon

Läs mer om Greta Falk-Simon